Adaptacja projektu typowego

Zakup projektu domu z katalogu przygotowanego przez biuro projektowe od wielu lat staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, wybieranym przez osoby decydujące się na budowę. Zalety takiego projektu są oczywiście bardzo duże, trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona przeprowadzenia adaptacji.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy projekt domu będzie pasował do każdej działki, zarówno ze względu na wielkość, jak i kształt budynku. Ogranicza to w pewnym stopniu wybór. Nawet jednak jeśli projekt będzie idealnie pasował, trzeba przeprowadzić adaptację, która uwzględni takie czynniki jak rodzaj podłoża na działce czy też usytuowanie budynku względem kierunków świata. Konieczne jest także wykonanie odrębnego planu wykonania przyłączy oraz uwzględnienia lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych wytycznych dotyczących zabudowy. Adaptację projektu zazwyczaj wykonuje biuro projektowe, które go przygotowało, warto jednak pamiętać, że dobrze jest w tym celu wybrać lokalnego architekta, który zna miejscowe uwarunkowania – dzięki temu adaptacja będzie łatwiejsza i przebiegnie sprawniej.
Adaptacja projektu jest koniecznym procesem, który musi zostać przeprowadzony przed otrzymaniem pozwolenia na budowę. Biura projektowe często zachęcają do zakupu swoich projektów twierdząc, że są one gotowe do budowy, warto jednak pamiętać, że należy dokonać jeszcze wielu różnych formalności zanim będzie to możliwe.

Comments are closed.